Prvá pomoc
1. Prerušenie dotyku
Vyslobodiť postihnutého z dosahu prúdu -vypnutím hl. ističa, vypínača, poistiek alebo vytiahnutím spotrebiča zo zásuvky.
V prípade že nie je možné prerušiť prívod elektrického prúdu. odsunieme postihnutého pomocou nevodivého materiálu (napr. drevenej palice).
POZOR !! Nedotýkať sa postihnutého, spotrebiča, vodiča ani zásuvky ak je poškodená !!
Pri manipulácii je treba si dať pozor na všetky vodivé materiály. Zasiahnutým človekom prechádza prúd a môžeme tiež utrpieť zásah elektrickým prúdom.
2. Zisti
Zistiť stav postihnutého:
- vedomie
- funkčnosť dýchania
- srdcovej činnosti
3. Volaj pomoc
Rýchlo volaj 112 alebo 155
4. Oživovanie
V prípade, že postihnutý nedýcha, ale má hmatateľný pulz, je potrebné ihneď začať s umelým dýchaním - interval 12 až 16 krát za 1 minútu.
Ak je srdcový pulz nehmatateľný, je potrebné ihneď umelé dýchanie doplniť o nepriamu masáž srdca . ( Ak podávame len nepriamu masáž srdca, frekvencia stlačení je 60 až 80 krát za 1 minútu.)
5. Zásah bleskom
Blesky bývajú sprevádzané búrkou a vetrom, preto pred príchodom k človeku zasiahnutému bleskom skontrolujte okolie kvôli možnosti spadnutých drôtov elektrických vedení.
Vodič vysokého napätia
Pri spadnutom vedení vysokého napätia ponechajte záchranu špecializovanej službe aj za cenu oddialenia prvej aj zdravotníckej pomoci. Pri úrazoch vysokým napätím preto urýchlene volajte tiesňovú linku 112 alebo 155 a čakajte na hasičov a autorizovanú službu elektrární, dopravného podniku (trolejové vedenie) alebo železníc (trakcia nad koľajami). Nechoďte bližšie ako 15 metrov od spadnutého vodiča pod prúdom..